Autori adaptácie: Grida UAB

Miesto realizácie: Vilnius, Litva

Ukončenie adaptácie: 2020

Žirmūnai je jednou z najhustejšie obývaných štvrtí v centrálnej časti hlavného mesta Litvy, Vilnius. Lokalita nábrežia  predstavuje ideálne príležitosti pre rekreáciu a relax obyvateľov a návštevníkov mesta. Popri rieke Neris sú preto situované viaceré mestské pláže a rekreačné oblasti. Okrem toho vedie v koridore pozdĺž rieky cyklotrasa, prepájajúca okrajové časti mesta s jeho centrom, ktorá tak predstavuje významný ťah udržateľnej dopravy.

Spoločnosť Grida sa dlhodobo venuje obnove mestských verejných priestorov a pri rekonštrukcii dbajú o vytvorenie priestorov vhodných pre všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta. Obnova pláže v mestskej časti Žirmūnai sa tak rovnako niesla v duchu univerzálneho dizajnu, kde cieľom bolo vytvoriť aj priestor pre ľudí so špeciálnymi potrebami. Počas procesu tvorby, prebiehali konzultácie so zdravotne postihnutými komunitami a profesionálmi v oblasti univerzálneho dizajnu.1

Transformácia prírodného rekreačného priestoru v blízkosti rieky, na bezbariérové so sebou prináša viaceré výzvy, medzi ktoré patria najmä: veľké prevýšenia medzi jednotlivými úrovňami, nesúrodý terén a zle prístupné povrchy, ako napr. trávnaté plochy, piesok alebo štrk.

Pri vstupe sú vyhradené špeciálne parkovacie miesta odkiaľ je nainštalovaná rampa, ktorá umožňuje bezbariérový prístup na pláž. S ohľadom na prístupnosť boli upravené aj spevnené chodníky, aby boli jednoducho prístupné oblasti pre kúpanie a ostatné aktivity ako napr. detské ihriská, ohniská pre grilovanie...  Bezbariérovo sú riešené aj hygienické priestory a personalizované prezliekarne s väčšími manévrovacími plochami.2

Pláž je dostupná pomocou bezbariérovej rampy, ktorá prepája miestnu komunikáciu a cyklotrasu vedenú pozdĺž rieky Neris s priestorom pláže. Rampa je priamočiara bez priečneho sklonu s medzipodestami v miestach zmeny smeru v pravidelných rozostupoch pozdĺž jednotlivých ramien rampy. Rampa je doplnená o zábradlie po obidvoch stranách rampy v dvoch výškach a tretie spodné vodiace madlo. Zábradlie presahuje rampu na hornom aj dolnom konci a okraje sú zaoblené a bez ostrých hrán.

Priestor pláže bol doplnený o pevné povrchy komunikácií, ktoré prepájajú jednotlivé zóny územia - Vstup, pláž, hygienické zázemie, sprchy, prezliekarne, športoviská, miesta na grilovanie a detské ihrisko. Chodník je vytvorený z pevných drevných dosiek s malými medzerami, ktoré sú z obidvoch strán lemované zmenou materiálu  - reliéfnou dlažbou z kameňa, ktoré slúžia ako vodiaci a varovný pás. Drevený materiál je vhodný do prírodného prostredia, ale vyžaduje starostlivosť tak, aby aj pri dlhšom užívaní a poveternostným vplyvom vždy ponúkal plynulý pohyb návštevníkov.

Súčasťou revitalizácie priestoru pláže bolo aj doplnenie aktivít, ihrísk a športovísk. Vzhľadom na to, že jednou z hlavných prístupových komunikácií je cyklotrasa, je nevyhnutnosťou bezpečné státie pre bicykle s možnosťou zabezpečenia proti krádeži.

Voľne dostupné sprchy s rôznymi výškami sprchovej hlavice pre všetkých návštevníkov pláže, prístupné zo spevnenej komunikácie so zabezpečeným odvodnením a pevným nešmykľavým povrchom.

V rámci rekonštrukcie bolo postavené nové hygienické zázemie pre všetkých návštevníkov priestoru, v rámci čoho bola doplnená aj bezbariérová toaleta, s dostatočným manipulačným priestorom, madlami a zníženým umývadlom.

Na pláži sa nachádza viacero prezliekacích kabín, niektoré z nich sú predĺžené, aby poskytli pohodlnejší priestor na prezliekanie pre rodiny s deťmi alebo pre návštevníkov na invalidnom vozíku. Tieto prezliekacie kabínky sú taktiež sprístupnené spevneným chodníkom.

So starostlivosťou vyškolených záchranárov sú v kontrolných bodoch  bezplatne k dispozícii špeciálne upravené invalidné vozíky, ktoré majú rozšírené kolesá sú navrhnuté tak, aby sa pohybovali na nestabilnom povrchu, najmä na piesku, čo umožňuje ľahkú manipuláciu s vozíkom do a von z vodnej plochy. Sklopné rukoväte uľahčujú presun osoby na kúpací vozík a 5-polohové operadlo sa dá nastaviť tak, aby bolo pohodlné usporiadať osobu pred alebo po kúpaní. Vozík je vybavený nastaviteľnými pásmi na podopretie hornej časti tela a stabilizáciu spodnej časti tela a nechýba ani pohodlná podpera na držanie hlavy počas kúpania.

Fotografie nám boli poskytnuté zo súhlasom spoločnosti GRIDA
foto: Saulius Žiūra

ZDROJE

1 https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1183235/atsinaujines-zirmunu-papludimys-vasaros-malonumais-kviecia-megautis-ir-turinciuosius-judumo-negalia
2 http://www.statybunaujienos.lt/naujiena/Pagal-universalaus-dizaino-principus-irengtas-Zirmunu-papludimys-sukure-patogias-salygas-visiems-lankytojams/15177