SEGURIDAD ESPACIAL COGNITIVA.  ARQUITECTURA: CEREBRO Y MENTE

(Kognitívna priestorová bezpečnosť. Architektúra: mozog a myseľ)

Berta Brusilovsky Filer

Entimema, Madrid 2020

ISBN: 978-84-17528-43-0

266 strán

Systematický súbor nástrojov pre priestorový dizajn prostredia a budovy, ktorý zohľadňuje neurologické funkcie pre pohyb a orientáciu v priestore. 

Priestorová bezpečnosť alebo kognitívna prístupnosť vyjadrená architektonickým slovníkom, podporný systém ktorý, zohľadľadňujúc tieto faktory odporúča, ako sa správať v prípade, hoci mierneho vrodeného alebo nadobudnutého postihnutia, ktoré by mohlo ktorýkoľvek z nich ovplyvňovať.

Oceňovaná publikácia1 sa zaoberá neurofyziologickými vlastnosťami mozgu a z toho plynúcimi odporučeniami pre architektúru hlavne v zariadeniach pre znevýhodnených. Sústreďuje sa na problém „wayfindingu“ – orientačného systému, hľadania cesty v budovách. Ilustruje jeho použitie na príkladoch realizácií v Španielsku. Rozoberá neurologické podmienky orientácie v priestore z hľadiska vizuálu, osvetlenia, akustiky a pod. Zamýšľa sa nad kognitívnymi mapami priestoru a ich hĺbkovou štruktúrou ako podkladom pre návrh orientačných prvkov – grafiky, farby, tvarov a pod. Vytvára  sa tak myšlienková schéma priestoru, tvorená líniami a uzlami, ktorú si návštevník zafixuje a pomocou ktorej sa v priestore potom orientuje. Kniha obsahuje bohatú bibliografiu k téme.

Autorka vychádza z neurologických pokusov (aj zvierat) o bezpečnom pohybe v priestore. Základom sú prvky, ktoré sa zdajú byť samozrejmé, ale v komplexnom podaní prinášajú nové podnety. Je to hlavne vstupný bod, ďalej vonkajšie hranice vymedzeného priestoru. V ňom sa nachádzajú odlíšiteľné funkčné časti budovy ako ciele pohybu v smere od spoločného vstupu. Ich plochy i trasy k nim vedúce sú farebne a graficky odlišné. Pohyb sa deje pozdĺž označených línií s doplnkovými informáciami (názvy, vzdialenosť a pod.).  Na križovatkách – tzv. huboch je označené rozdelenie ciest. Ciele – hlavne dverné otvory – sú výrazne označené rovnakým značením ako funkčné celky a cesty. Takto logicky usporiadaná štruktúra pohybu v čase je odrazom mentálneho obrazu v mysli návštevníka. Je podkladom pre nápadité vizuálne stvárnenie orientačného systému podľa senzorických schopností návštevníkov (s menším alebo väčším stupňom znevýhodnenia). Práca je podnetom pre ľahšiu orientáciu v komplikovaných vnútorných priestoroch budov, ktoré sa mnohokrát javia ako bludisko. 

1 Publikácia získala napr. ocenenie International Design for All Foundation Awards 2020 v kategórii Projekty, návrhy, metodiky a štúdie.