Dni architektúry a dizajnu je každoročný festival oslavujúci architektúru, dizajn a umenie. FAD STU je aj jeho pravidelným vystavovateľom. Aktuálny ročník sa uskutoční v termíne 29. 5. – 4. 6. 2023, kde predstavíme verejnosti medzinárodný projekt PUN prostredníctvom výstavného pavilónu na Námestí slobody 19 a svetelnými inštaláciami v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.

PAVILÓN: Sedem princípov univerzálneho navrhovania na FAD STU

29/05/2023 – 02/06/2023
08.00 – 18.00

Pavilón na Fakulte architektúry a dizajnu STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Vo foyer FAD STU môžu návštevníci DAAD/DAAF 2023 objaviť pavilón, ktorý slúži na prezentáciu projektu Podpora univerzálneho navrhovania – PUN. Pôvodne vznikol ako odozva na potrebu skúmania potenciálov a limitov dočasného performatívneho priestoru, ktorý skúma doktorandka Kristína Boháčová. Pavilón a jeho prvky sú navrhnuté tak aby prezentovali sedem princípov univerzálneho navrhovania, ktoré sú pútavé, multisenzorické, zároveň vzdelávajú a harmonizujú konceptom objektu. Expozíciu dopĺňajú informatívne a umelecké infopanely. Autorkami inštalácie sú Kristína Boháčová a Natália Filová.

ŠESŤ PRÍBEHOV: Svetelné inštalácie v SNGi

29/05/2023 – 04/06/2023
10.00 – 23.00 (víkend 10.00 – 18.00)

Svetelné inštalácie v Slovenskej národnej galérii

Autizmus, amputácia, imobilnosť, seniorský vek, materstvo, nevidomosť. Felix, Nikolaj, Tomáš, Milada, Eva, Galina sú tí, ktorí nevnímajú prekážky fyzického prostredia ako neprekonateľné. Sú to ich osobnosti a ľudia v ich okolí, ktorí im bariéry v zornom poli retušujú. Existujú však príbehy, keď sa nerozumne navrhnuté fyzické prostredie ľuďom neuhne. Každý človek na fotografiách prichádza s posolstvom, že za snahou o aplikáciu univerzálneho navrhovania nie sú iba štatistiky, ale skutočné príbehy. Autormi inštalácií sú Paulína Ebringerová a Peter Mazalán, ktorí pracovali s fotografiami Andrey Junekovej.

O DAAD/DAAF 2023

Novú edíciu mestského festivalu Dni architektúry a dizajnu / filmu – DAAD/DAAF 2023 sprevádzala asi najvačšia architektonická – realizačná udalosť na Slovensku – dokončenie a otvorenie budovy SNG nestora slovenskej modernistickej architektúry – Vladimíra Dědečka kreatívnou realizáciou pod taktovkou architektov BKPŠ - Martina KUSÉHO a Pavla PAŇÁKA s kolektívom. Organoizátori DAAD dospeli k rozhodnutiu usporiadať celý festival v novom, slávnostnom priestore špičkového kultúrneho miesta, aký v bratislavských, ale aj slovenských podmienkach nemá obdobu.

V uplynulých rokoch DAAD/DAAF prinášalo inšpiratívne pohľady do lokálnych architektonických scén a ich priemety do globálneho architektonického sveta. Cez prednášky zahraničných a miestnych hostí, diskusie, výstavy procesu vzniku, ale aj dokumentáciou ich výsledkov nám aj v tomto ročníku priblíži silu komunikácie architektúry rôznymi cestami.

Prídte si s DAAD 2023 užiť, trochu sa vzdelať, ale hlavne – poďte sa stretnúť a spolu osláviť výsledky novej, inej architektúry.
Táto verzia DAAD bude opäť kombináciou fyzickej účasti a online vysielania.
Program festivalu bude doplnený o DAAF / Dni architektúry a filmu - premietanie aktuálnych filmových dokumentov z oblasti architektúry a dizajnu. Filmové dokumenty svojim charakterom umocňujú zážitok z festivalu DAAD.

14. ročník festivalu DAAD / Dni architektúry a dizajnu sa uskutoční v dňoch 29/05-04/06/2022 v Bratislave s hlavným programom v SNG.

Všetky aktuálne info nájdete na www.daad.sk na instagrame a na facebooku.
Vstup na festival je voľný, alebo na registráciu. V prípade registrácie bude link na registráciu zverejnený na webstránke festivalu.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Organizátori: GUTGUT, CLUBOVKA